Для того, щоб розпочати процес усиновлення, слід звертатися до служби у справах дітей за місцем вашого постійного проживання. Фахівці та фахівчині служби допоможуть розібратися в нюансах сімейного виховання, розкажуть про можливості стати усиновлювачами, опрацюють заяву та перевірять документи й житлові умови.
З якими державними органами потрібно комунікувати, щоби пройти процедуру усиновлення?
ССД: Служба у справах дітей
Служба у справах дітей (ССД) — перша установа, з якої починається процес усиновлення в Україні.
Облік громадян України, які постійно проживають на території України і мають намір усиновити дитину, ведуть ССД районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.
Служба веде облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Вона супроводжує процес усиновлення та влаштування дітей у сімейні форми виховання й покликана робити усе, аби кожна дитина зростала у сімейній любові.
ЦСС: Центр соціальних служб
Центри соціальних служб надають соціальні послуги сім’ям, дітям та молоді, які опинились у складних життєвих обставинах і потребують допомоги й підтримки.
Мережу центрів складають: республіканський (АР Крим) та обласні центри; Київський та Севастопольський міські, районні центри; міські, районні у містах, селищні та сільські центри.
Якщо ви наважилися подарувати родину не біологічній дитині — ви проходитимете спеціальне навчання в обласному центрі свого регіону. Наприклад, якщо ви проживаєте в місті Калуш Івано-Франківської області, то навчальний курс майбутнього/-ї усиновлювача/-ки для вас проведуть тренери та тренерки Івано-Франківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Нацсоцслужба: Національна соціальна сервісна служба України
Якщо ви є громадянами іноземної країни або громадянами України, які постійно проживають на території іншої країни, і маєте намір усиновити дітей з України — Нацсоцслужба є першим державним органом, з яким вам потрібно контактувати.
Вона є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координує Кабінет Міністрів України через Міністерство соціальної політики.
Суд
Остаточне рішення щодо усиновлення ухвалює суд на основі відповідної заяви від кандидатів в усиновлювачі. Така заява подається за місцем проживання (перебування) дитини. Після набрання законної сили рішенням суду (через 30 днів з моменту його проголошення) процес усиновлення вважається завершеним.
Лінія турботи
Якщо у вас виникли додаткові питання — наші експерти та експертки допоможуть краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.
Надіслати звернення вже зараз.