Патронат над дітьми є важливим кроком на шляху до попередження влаштування дітей до інституцій. Коли у кожній громаді буде своя патронатна сім’я — ми зможемо забезпечити дітям, яких вилучають із біологічної родини, сімейний догляд замість інституційного.

превю відео

Ключові факти

Патронат — значення для дитини: догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї

Патронат — значення для батьків: можливість подолати складни життєві обставини, поки дитина перебуває у сімейному середовищі професійних патронатних вихователів

Патронат — значення для патронатних вихователів: професійна зайнятість у соціальній сфері своєї громади з гарантованим державним фінансуванням

Патронат — значення для громади: можливість зберегти дитину і її благополучне майбутнє у своїй громаді

Патронат — значення для країни: розвиток інституту патронатного догляду над дітьми є важливим кроком для попередження розлучення дітей із батьками та влаштування їх в інституційні заклади

Категорія дітей: діти, які опинилися в складних життєвих обставинах

Спільне проживання: діти тимчасово проживають у родині патронатного вихователя

Період: 3-6 місяців (На час дії воєнного стану дитина може залишатися в родині патронатного вихователя понад встановлений строк, якщо суд розглядає справу про позбавлення батьків дитини батьківських прав/відібрання без позбавлення батьківських прав або якщо батьки дитини перебувають на тимчасово окупованих територіях чи в зоні бойових дій).

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками/-цями складних життєвих обставин. Патронатні вихователі/-ки тимчасово приймають дитину, яка опинилась у складних життєвих обставинах, у свою сім'ю, дбають про неї, виховують та здійснюють її реабілітацію. В цей час фахівці та фахівчині надають інтенсивний комплекс послуг для батьків цих дітей, аби вирішити проблеми, які призвели до розлучення їх із дитиною.

Сім'я патронатного/-ої вихователя/-ки — це сім'я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов'язки патронатного вихователя/-ки на професійній основі.

Патронатний/-на вихователь/-ка — це особа, яка за участю членів сім'ї чи інших
спеціально підгтовлених осіб (помічника патронатного вихователя) надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї.

Патронатні вихователі створюють безпечне середовище, що підтримує дитину, яка тимчасово не може бути зі своєю біологічною родиною. Надалі для дитини має бути знайдено постійне рішення: повернення до біологічної сім'ї, усиновлення або влаштування в прийомну сім'ю.

Патронатні вихователі - це найкраща альтернатива інтернатам. Бо навіть короткотривале перебування в інституційному закладі може залишити глибокі рани в дитячій душі, зіштовхнути дитину з психологічними, фізичними, а то й більш жахливими формами насилля.

ключові факти: зображення

Патронат над дітьми є вирішальним кроком на шляху до ліквідації інституційного догляду. Коли у кожній громаді буде своя патронатна сім’я — ми справді зможемо перейти до сімейного догляду за дітьми замість інституційного.

Таке переосмислення відповідає інтересам дитини, сприяє створенню безпечного та люблячого середовища, де кожна дитина має можливість розвиватися і відчувати турботу. Розвиток патронатного виховання як норми дозволить суспільству більш впевнено перейти від інституційної опіки до всебічної підтримки сімейних зв'язків. І це — найкраще для благополуччя дітей.

зображення про патронат

Хто може бути кандидатом/-кою у патронатні вихователі:

  • Повнолітня, дієздатна особа, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного/-ої вихователя/-ки на професійній основі та
  • має повнолітнього члена сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом/-кою у патронатні вихователі, готові бути його помічником/-цею та разом із ним/нею пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю в догляді за дитиною, влаштованою до його/її сім’ї (далі — помічник/-ця) (у разі якщо такої особи немає, то помічника/-цю допоможе знайти служба у справах дітей) та
https://images-dity.s3.amazonaws.com/images/Unicef_Khto_mozhe_usinoviti.original.png

Хто не може бути кандидатом/-ою у патронатні вихователі:

  • люди, які виховують власних дітей віком до 3 років, дитину з інвалідністю підгрупи А або дитину, яка має тяжкі захворювання;
  • ті, хто є опікуном/-ою, піклувальником/-цею, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем/-ою;
  • обмежені у дієздатності;
  • визнані недієздатними;
https://images-dity.s3.amazonaws.com/images/Unicef_Khto-ne-mozhe-usinoviti.original.png

Діти, яких можна влаштувати в сімʼю патронатного/-ої вихователя/-ки

В сім’ю патронатного/-ої вихователя/-ки можуть бути влаштовані діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їхнє життя, здоров’я та розвиток, зокрема діти:

  • які залишилися без батьківського піклування, зокрема ті, які перебувають у закладі охорони здоров’я, тимчасово влаштовані в сім’ю громадян, центр соціально-психологічної реабілітації дітей або в заклад інституційного догляду та виховання дітей;
  • які перебували в інших формах сімейного виховання;
https://images-dity.s3.amazonaws.com/images/Unicef_Kogo_mozhna_usinoviti.original.png

Лінія турботи

Як прийняти дитину у свою родину?
— Пишіть, щоб дізнатись більше!

Якщо у вас виникли додаткові питання — наші експерти та експертки допоможуть краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.

Надіслати звернення вже зараз.