Патронат над дітьми є важливим кроком на шляху до попередження влаштування дітей до інституцій. Коли у кожній громаді буде своя патронатна сім’я — ми зможемо забезпечити дітям, яких вилучають із біологічної родини, сімейний догляд замість інституційного.

Патронатне виховання відповідає інтересам дитини, сприяє створенню безпечного та люблячого середовища, де кожна дитина має можливість розвиватися і відчувати турботу. Розвиток патронатного виховання як норми дозволить суспільству більш впевнено перейти від інституційної опіки до всебічної підтримки сімейних зв'язків. І це — найкраще для благополуччя дітей.

превю відео

Ключові факти

Патронат — значення для дитини: догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї

Патронат — значення для батьків: можливість подолати складні життєві обставини, поки дитина перебуває у сімейному середовищі професійних патронатних вихователів

Патронат — значення для патронатних вихователів: професійна зайнятість у соціальній сфері своєї громади з гарантованим державним фінансуванням

Патронат — значення для громади: можливість зберегти дитину і її благополучне майбутнє у своїй громаді

Патронат — значення для країни: розвиток інституту патронатного догляду над дітьми є важливим кроком для попередження розлучення дітей із батьками та влаштування їх в інституційні заклади

Категорія дітей: діти, які опинилися в складних життєвих обставинах

Спільне проживання: діти тимчасово проживають у родині патронатного вихователя

Період: 3-6 місяців (На час дії воєнного стану дитина може залишатися в родині патронатного вихователя до його скасування та протягом одного місяця після його припинення).

Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками/-цями складних життєвих обставин. Патронатні вихователі/-ки тимчасово приймають дитину, яка опинилась у складних життєвих обставинах, у свою сім'ю, дбають про неї, виховують та здійснюють її реабілітацію. В цей час фахівці та фахівчині надають інтенсивний комплекс послуг для батьків цих дітей, аби вирішити проблеми, які призвели до розлучення їх із дитиною.

Сім’я патронатного/-ої вихователя/-ки — це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя/-ки на професійній основі.

Патронатний/-на вихователь/-ка — це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.

Патронатні вихователі створюють безпечне середовище, що підтримує дитину, яка тимчасово не може бути зі своєю біологічною родиною. Надалі для дитини має бути знайдено постійне рішення: повернення до біологічної сім'ї, усиновлення або влаштування в прийомну сімʼю.

Патронатні вихователі — це найкраща альтернатива інтернатам. Бо навіть короткотривале перебування в інституційному закладі може залишити глибокі рани в дитячій душі, зіштовхнути дитину з психологічними, фізичними, а то й більш жахливими формами насилля.

ключові факти: зображення

Хто може бути кандидатом/-кою у патронатні вихователі:

  • Повнолітня, дієздатна особа, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного/-ої вихователя/-ки на професійній основі та

  • має повнолітнього члена сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом/-кою у патронатні вихователі, готові бути його добровільним/-ою помічником/-цею та разом із ним/нею пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю в догляді за дитиною, влаштованою до його/її сім’ї (далі — добровільний/-а помічник/-ця) та має належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання (житло власне, орендоване чи на праві користування), в тому числі — окрему кімнату (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутові зручності.

Людина, яка може виконувати функції патронатного/-ої вихователя/-ки:

  • має житло (власне, орендоване чи на праві користування);

  • не має судимості;

  • стан здоров’я якої дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

Хто не може бути кандидатом/-ою у патронатні вихователі:

  • люди, які виховують власних дітей віком до 4 років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності;

  • є опікуном/-ою, піклувальником/-цею, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем/-ою;

  • обмежені у дієздатності;

  • визнані недієздатними;

Лінія турботи

Як прийняти дитину у свою родину?
— Пишіть, щоб дізнатись більше!

Якщо у вас виникли додаткові питання — наші експерти та експертки допоможуть краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.

Надіслати звернення вже зараз.